Међународни дан математике и броја π

Сваког 14. марта заљубљеници у математику из целог света обележавају Дан броја ПИ и Међународни дан математике. Покренут и подржан од Међународне математичке уније и УНЕСКО-а, Међународни дан математике се обележава са циљем да се  промовише математика и њена лепота и да се подигне свест о њеној улози у обликовању нашег света. Човек који је у школи добро научио математику боље мисли, брже закључује,критички сагледава ствари око себе, разликује лаж од истине.

Наши ученици су ове године обележили Дан броја ПИ наводећи велики децимала овог ирационалног броја. На часу информатике направљен је филм о броју ПИ.

Такође, више од 100 ученика, од другог до осмог разреда је учествовало у математичком такмичењу Мислиша.

О математици је писао Платон:

„Ниједан предмет науке не садржи у себи толику вредност као вежбање у рачунању, ни за

домаћинства, ни за државничке послове. А што је најважније, оно дремљивца и човека по

природи необразованог буди и улива му лакоћу схватања, памћење и бистрину; и тако он,

упркос својој слабијој природној надарености, може напредовати, јер му у томе помаже ово божанско знање и вештина.”

Велики руски песник Пушкин је једном приликом рекао: „Надахнуће је неопходно у геометрији, исто као у поезији”. Ђак који никад није имао то надахнуће, који није осетио естетско задовољство лепо урађеног задатка није добро научио математику.

Задатак наставника је да унутрашњу лепоту математике приказује од самог почетка у различитим приликама, чиме ће ђацима приближити ову естетску компоненту математике, олакшати њено даље учење и развити специфичан осећај за лепо.

Прилог погледајте ОВДЕ